کلمه را برای جستجو وارد کنید .

تدوين برنامه عملياتي سالانه مدرسه - مدرسه فایل

تدوين برنامه عملياتي سالانه مدرسه

تدوين برنامه عملياتي سالانه مدرسه

تدوين برنامه عملياتي سالانه مدرسه

از آنجا كه برنامه تدبير (راهنماي مدير در ارتقاي كيفيت مديريت مدرسه دوره ابتدايي) با رويكرد تقویت مديريت آموزشگاهي تدوين گرديده و هدف آن کمک به مدیران مدارس درانجام وظايف و رهبری آموزشی می باشد واز آنجا كه يكي از مهم‌ترین وظیفه مديران ، تنظیم و تدوین برنامه سالانه بر اساس گام های برنامه طرح تدبیر است، لذا نمونه ای از چارچوب‌های مرسوم در این خصوص که با اهداف این مجموعه تناسب بیشتری دارد در مدرسه فایل  پیشنهاد و ارائه می‌شود.

همانگونه كه مديران مدارس به خوبي آگاهند برنامه آموزش و پرورش به صورت كلي و متمركز در قالب اهداف،راهبردها و برنامه هاي پرورشي و….به مدارس جهت اجرا ابلاغ مي گردد.آنچه در برنامه عملياتي سالانه مدرسه بيش از هر موضوعي بايد توجه مديران را به خود جلب نمايد،تنظيم برنامه اي در چارچوب برنامه كلي و به منظور تعيين هدف هاي مياني و فعاليت ها و اقدامات مربوط به هر يك از آن برنامه هاي كلان مي باشد. بنابراين اهدافي كه مي توانند زمينه ساز تحقق اهداف مورد نظر برنامه هاي كلان باشند تنظيم مي گردند . پس در اينجا منظور از هدف در جدول زير ، همان نياز و اولويتي است كه با بررسي و تحليل و آسيب شناسي وضع موجود به عنوان نقطه قابل بهبود تشخيص داده شده است و به عنوان يك هدف كوتاه مدت در مسير دستيابي به اهداف بلند مدت يا كلي انجام مي گيرد.

نكته: موارد درج شده در فرم زير، فرضي بوده و به عنوان مثال تعريف شده است. مديران محترم مي توانند از نمونه ها و الگوهاي ديگر برنامه سالانه متناسب با نياز مدرسه استفاده نمايند.

قبلا به بررسی ملاك ها و فعاليت هاي فرآيند برنامه ريزي برنامه طرح تدبیر پرداخته بودیم و اینک به بررسی فرایند مشارکت برنامه طرح تدبیر می پردازیم.

فرايند مشاركت برنامه طرح تدبیر

جدول شماره 2. چارچوب برنامه عملياتي سالانه مدرسه براساس فرم شماره 6 (پيشنهادي)

فرايند : مشاركت

هدف : توسعه مشاركت اولياء و معلمان در امور مدرسه شده

چارچوب برنامه عملياتي سالانه مدرسه

چارچوب برنامه عملياتي سالانه مدرسه

نكته :هر يك ازعناوين اين جدول در قسمت مربوط به تعاريف اصطلاحات توضيح داده شده است.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *